საქართველოს მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების განვითარებისა და მხარდაჭერის ასოციაციის ძალისხმევითა და მხარდაჭერით, მიკროსაფინანსო საერთაშორისო ცენტრი Microfinance Center – MFC ( www.mfc.org.pl ) თავისი მე–15 ყოველწლიური კონფერენცია 2012 წლის 29–30 მაისს ჩაატარა თბილისში.
MFC აერთიანებს მიკროსაფინანსო სექტორის განვითარებით დაინტერესებულ 105 მიკროსაფინანსო ორგანიზაციასა და ბანკს ევროპისა და ცენტრალური აზიიდან, აგრეთვე ინვესტორებს და საერთაშორისო ორგანიზაციებს მთელი მსოფლიოდან.
MFC-ს კონფერენცია ყოველწლიურად ტარდება სხვადასხვა ქვეყანაში საერთაშორისო საფინანსო კორპორაციებისა და წამყვანი საერთაშორისო ფონდების მხარდაჭერით.
2012 წლის ღონისძიება, რომელიც ქალაქ თბილისში ჩატარდა დაფინანსდა EFCE, BlueOrchard, responsAbility, incofin, symbiotics, Triodos Investment management, Triple Jump, Business & Finance Consulting და სხვა ორგანიზაციების მიერ. კონფერენციაში მსოფლიოს 470 მიკროსაფინანსო ორგანიზაციის, ბანკების, ინვესტორების, კერძო სექტორისა და სახელმწიფო უწყებების წარმომადგენლებმა მიიღეს მონაწილეობა.
2012 წლის კონფერენციის ქალაქ თბილისში ჩატარების ორგანიზებაში MFC-ს დაეხმარა საქართველოს მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების განვითარებისა და მხარდაჭერის ასოციაცია და “ბანკი კონსტანტა”. აღნიშნული კონფერენციის მიზანი სექტორის წარმომადგენლების შეკრება და მიღებული საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარება იყო. კონფერენციას დაესწრო ამ დარგის ექსპერტები, საერთაშორისო საინვესტიციო ფონდების, მიკროსაფინანსო და საბანკო სექტორის წარმომადგენლები. კონფერენციაზე განხილული იყო, როგორც სექტორის განვითარების ტენდეციები, აგრეთვე მოეწყო პრაქტიკული სამუშაო სესიები სექტორის პრაქტიკოსებისა და ექსპერტების მონაწილეობით.
ჩვენი ასოციაციის თხოვნით კონფერენციის ერთ-ერთი სესია (სემინარი) მიეძღვნა საქართველოში მიკროსაფინანსო სექტორის მდგომარეობას –”მიკროდაფინანსება საქართველოში: სექტორის მდგომარეობა, შესაძლებლობები და პრობლემები”.
ასეთი მაღალი დონის კონფერენციის ჩატარება თბილისში მნიშვნელოვანი მოვლენაა და დიდ როლს შეასრულებს ქვეყანაში მიკროსაფინანსო სექტორის, მცირე და საშუალო ბიზნესის განვითარების საქმეში. კონფერენციის მონაწილეებს ჰქონდათ შესაძლებლობა გაეცნოთ მიკროსაფინანსო სექტორში მოღვაწე მსოფლიოს წამყვანი ორგანიზაციების და სპეციალისტების გამოცდილება, უშუალოდ შეხვედროდნენ და დაემყარებინათ საქმიანი კონტაქტები საერთაშორისო საინვესტიციო ფონდების წარმომადგენლებთან.
MFC-ის უმაღლეს ორგანოში ამ ცენტრის არსებობის მანძილზე საქართველოდან პირველად საბჭოს წევრად (5 წლით) აირჩიეს ჩვენი ასოციაციის გამგეობის თავჯდომარე, “მიკროსაფინანსო ორგანიზაცია ალიანს ჯგუფის” დირექტორი ბატონი აიეტ კუკავა.

On May 29-30 the International Microfinance Center (MFC), with the support of the Association of Development and Support of Microfinance Organizations of Georgia, held its annual conference in Tbilisi, Georgia. MFC unites 105 MFOs, Banks, Investors and international organizations from around the globe.
MFC conference is held annually in various countries with the support of international financial corporations and leading international foundations. The 2012 conference was funded by EFCE, BlueOrchard, ResponsAbility, Incofin, Symbiotics, Triodos Investment Management, Triple Jump, Business & Finance Consulting and the number of other organizations. The conference hosted the representatives of 470 MFOs, banks, Investors, government and private sector.
The conference was held in Tbilisi and organized with the support of the Association and Bank Constanta. The conference hosted representatives from the microfinance sector and encouraged the participants to share their own experience in microfinance sector. Trends of the sector development were discussed and working sessions were organized. Upon our request, the session was devoted to the microfinance sector in Georgia, entitled “Microfinance sector in Georgia: its current conditions, opportunities and problems”.
The organization of such a conference is very important for Georgia since it will play a significant role in the development of microfinance sector and SME in the country. The conference participants had the opportunity to learn more about the leading organizations and share experience of experts working in the microfinance sector, the conference also provided opportunity for establishing useful business contacts with the representatives of international investment funds.
The director of Microfinance Organization Alliance Group and the Chairman of the Board of our Association, Mr Aieti Kukava was elected as the member of the Board of MFC Directors – the supreme body of the organization.