23 ივნისს საქართველოს მიკროსაფინანსო ასოციაციის ორგანიზებით ჩატარდა ასოციაციის წევრი მიკროსაფინანსო ორგანიზაციების შეხვედრა პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურთან თემაზე: „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის მნიშვნელობა და არსებული გამოწვევები“.
სამუშაო შეხვედრაზე საუბარი კერძო სექტორში პერსონალურ მონაცემთა დამუშავების კუთხით არსებულ გამოწვევებს, დაიდენტიფიცირებულ პრობლემებსა და სამსახურის მიერ შემუშავებულ რეკომენდაციებს შეეხო. ასევე, განხილულ იქნა „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ ახალი საკანონმდებლო აქტი და მასთან დაკავშირებული ის ძირითადი საკითხები, რომელთა გათვალისწინება მნიშვნელოვანი იქნება მონაცემების კანონის მოთხოვნათა დაცვით დამუშავების უზრუნველსაყოფად.
შეხვედრა ინტერაქციულ რეჟიმში წარიმართა და მას მიკროსაფინანსო სექტორის 20-მდე წარმომადგენელი ესწრებოდა. ღონისძიებას პერსონალურ მონაცემთა დაცვის სამსახურის კერძოს სექტორზე ზედამხედველობის დეპარტამენტის უფროსი – არჩილ ჯაველიძე და კერძო სექტორზე ზედამხედველობის დეპარტამენტის უფროსი იურისტი – ნინო ქათამაძე უძღვებოდნენ.
მიკროსაფინანსო ორგანიზაციები თავიანთი საქმიანობის ფარგლებში დიდი მოცულობით პერსონალურ მონაცემებს ამუშავებენ. შესაბამისად, მონაცემთა დაცვის საკითხებზე ცნობიერების ამაღლება მნიშვნელოვნად გააუმჯობესებს პერსონალური მონაცემების დაცვის სტანდარტს და ხელს შეუწყობს მათი მხრიდან ერთიანი პოლიტიკის შემუშავებასა და გატარებას.

On June 23, the Georgia Microfinance Association held a meeting of microfinance institutions, the members of the association, with the Personal Data Protection Service on the topic: “The Importance of Personal Data Protection and Current Challenges”.
The discussion during the working meeting focused on the challenges of the private sector in handling personal data, the issues identified and the recommendations developed by the service. In addition, the new legislative act “On the protection of personal data” and the main issues related to it, which are important to note in order to ensure data processing as required by law, have been discussed.
The meeting was held interactively and brought together about 20 representatives from the microfinance sector. The event was chaired by the Head of the Private Sector Supervision Department of the Personal Data Protection Service – Archil Javelidze and the Senior Lawyer of the Private Sector Supervision Department – Nino Katamadze.
Microfinance institutions handle large amounts of personal data as part of their operations. Accordingly, awareness of data protection issues will significantly improve the level of protection of personal data and contribute to the development and implementation of a unified policy on their part.